Return to Headlines

All-Region Band Concert Set for January 20 at Denton High


Band students from Denton ISD’s four comprehensive high schools participated in the TMEA Region 2 Band Auditions among 5A and 6A schools from Denton, Lake Dallas, Lewisville, and Northwest ISD.

 

Denton ISD high schools had 60 band students selected for the 2017-18 All-Region Band. These students will perform in the All-Region Band Concert at Denton HS Auditorium on Saturday, January 20, 2018. Fourteen of these students have also advanced to the TMEA Area A auditions on January 13, 2018 for a chance to make the Texas All-State Bands. Congratulations on all of your hard work, musicians!

 

Braswell

5A Wind Ensemble

Cameron Stock (AREA)

Clarinet

Braswell

5A Symphonic

Megan Biedinger

Flute

Braswell

5A Symphonic

Mathew Pineda

Trumpet

Braswell

9th Grade Band

Sam Paget

Trombone

       

Denton

5A Wind Ensemble

Autumn Brown

Bb Clarinet

Denton

5A Wind Ensemble

Eric Crenshaw (AREA)

Alto Saxophone

Denton

5A Wind Ensemble

Samson Hudson

Trumpet

Denton

5A Wind Ensemble

Greta MacMillian (AREA)

Flute

Denton

5A Wind Ensemble

Brooke Poplin (AREA)

English Horn

Denton

5A Wind Ensemble

AnnAn Puttithanasorn (AREA)

Flute

Denton

5A Symphonic Band

Jonathan Bennett

Tenor Trombone

Denton

5A Symphonic Band

Mitchell Case

Bb Clarinet

Denton

5A Symphonic Band

Joseu Cazco-Mantilla

Tenor Saxophone

Denton

5A Symphonic Band

Reuben Dean

Euphonium

Denton

5A Symphonic Band

Matthew Garcia

Bari Saxophone

Denton

5A Symphonic Band

Joel Garcia III

Tuba

Denton

5A Symphonic Band

Hannah Guerrero

Percussion

Denton

5A Symphonic Band

Thomas Hudson (AREA)

French Horn

Denton

5A Symphonic Band

Hannah Lim

Bb Clarinet

Denton

5A Symphonic Band

Emily Lincoln

Trumpet

Denton

5A Symphonic Band

Jasi Lopez

Trumpet

Denton

5A Symphonic Band

Andrew Lopez de Nava

Percussion

Denton

5A Symphonic Band

Gage Lynn-Hart

Alto Saxophone

Denton

5A Symphonic Band

Carrie Shi

Flute

Denton

5A Symphonic Band

Indie Talbot

Tenor Trombone

Denton

9th Grade Band

Anna Borges

Flute

       

Guyer

6A Wind Ensemble

Jordan Meza (AREA)

Euphonium

Guyer

6A Wind Ensemble/Orchestra

Brent Jackson (AREA)

Trumpet

Guyer

6A Symphonic

Alexander Pape

Trombone

Guyer

6A Symphonic

Michael Franklin

Bassoon

Guyer

6A Symphonic

Alberto Enriquez

Tuba

Guyer

9th Grade

Emma Garnier

Bb Clarinet

Guyer

9th Grade

Audrey Kim

Bb Clarinet

Guyer

9th Grade

Garrett Savior

Tenor Saxophone

Guyer

9th Grade

River Pape

Tuba

Guyer

9th Grade

James Bobo

Trumpet

       

Ryan

6A Wind Ensemble

Luke Owens (AREA)

Trumpet

Ryan

5A Wind Ensemble

Christian Meza (AREA)

Flute

Ryan

5A Wind Ensemble

Destiny Lerma (AREA)

Clarinet

Ryan

5A Wind Ensemble

Bailey Milton

Clarinet

Ryan

5A Wind Ensemble

Skarleth Santibanez (AREA)

Tenor Saxophone

Ryan

5A Wind Ensemble

Liam Dooley (AREA)

Baritone Saxophone

Ryan

5A Wind Ensemble

Arielle Smith

Trumpet

Ryan

5A Wind Ensemble

Tyren Davis (AREA)

Trombone

Ryan

5A Wind Ensemble

Gideon Imboden

Tuba

Ryan

5A Wind Ensemble

Tommy Brooks

Percussion

Ryan

5A Symphonic Band

Samantha Keuer

Flute

Ryan

5A Symphonic Band

Sydney Holsomback

Flute

Ryan

5A Symphonic Band

Emily McClanahan

Oboe

Ryan

5A Symphonic Band

Heather Heon

English Horn

Ryan

5A Symphonic Band

Kyle Lentz

Clarinet

Ryan

5A Symphonic Band

Caitlin Bayer

Clarinet

Ryan

5A Symphonic Band

Ceilon Cameron

Clarinet

Ryan

5A Symphonic Band

Justin Hogue

Bass Clarinet

Ryan

5A Symphonic Band

Daevon Williams

Trumpet

Ryan

5A Symphonic Band

Cole Starrett

Trumpet

Ryan

5A Symphonic Band

Gabriel Williams

Euphonium

Ryan

5A Symphonic Band

Vincent Viering

Euphonium

Ryan

5A Symphonic Band

Alexander Howell

Percussion

Ryan

9th Grade

Charles Wilson

Trombone